Łączna liczba wyświetleń

środa, 19 stycznia 2011

Polskie rekolekcje

Dzisiaj skupię się na polskim autorze, który w zeszłym roku debiutował książką "Polskie rekolekcje", wydaną przez Wydawnictwo Literackie. Piotr Kobza to młody politolog, a książka... sami zobaczcie:

     Trudno ustalić jednoznacznie jakimi przymiotami powinna cechować się książka, aby uznać ją za dobrą. Jeżeli jednak uważamy, że książka godna polecenia to taka, której czytanie sprawia nam przyjemność, która nie wzbudza w nas skrajnych i intensywnych odczuć, której fabuła wywołuje na naszej twarzy aprobujący uśmiech i nie musimy bać się czyhających na następnych stronach niebezpieczeństw, to z czystym sumieniem można uznać, że właśnie taką książką jest powieść Piotra Kobzy.
      Borys jest osobą wykształcona, zdającą sobie sprawę z przemian jakim podlega społeczeństwo. Czterdziestoletni ksiądz, który większość swojej dotychczasowej posługi kapłańskiej spędził w Rzymie. W wyniku pewnych podejrzeń zostaje przeniesiony do Polski, gdzie w diecezji sokołowskiej ma przejąć pastorał biskupi. Dalsza część opowieści to seria przeróżnych starć między nowoczesnym księdzem, a wiernymi przyzwyczajonymi do tradycyjnego postępowania. Bo przecież kto to widział, aby biskup przebierał się za żebraka, pijał kawę w pobliskim McDonaldzie i tak rzadko wkładał sutannę.
      Silną stroną "Polskich rekolekcji" jest przedstawienie głównego bohatera jako człowieka, który tak jak inni ma swoje drobne słabości. Borys to nie tylko duchowny, to też osoba pełna wątpliwości, pokus, zachwiań wiary. Przyznać trzeba, że jest to odrobinę pokrzepiające.
      Książka ta nie jest pełna bogatych opisów świata przedstawionego, szczegółowy wygląd bohaterów zdaje się być pominięty, jednak płynność i zgrabność opisywanych sytuacji powinna całkowicie zaspokoić czytelnika. I chociaż w pewnych momentach niedopowiedzenia stosowane przez autora są aż nazbyt tajemnicze, to ze śledzeniem fabuły i rozumieniem jej nie ma zbyt wielkich kłopotów.
      Przymierzając się do czytania 'Polskich rekolekcji" należy zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to lektura zapierająca dech w piersiach. Akcja toczy się dosyć miarowo i jednostajnie. Nie ma tutaj nagłych zwrótów akcji, nie ma niesamowitych i nieprzewidywalnych przygód. Jest po prostu ksiądz i jego życie codzienne. Idealny materiał na powieść odcinkową, lub serial... Nie oznacza to jednak, że książka jest nudna. Czemu? Bo przyjemnie się czyta urocze przygody Borysa!

(Książka została przekazana od portalu nakanapie.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz