Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 27 stycznia 2011

paszport polityki za literaturę

W tym roku Paszport Polityki powędrował w ręce Ignacego Karpowicza za książkę "Ballady i romanse".
Oto krótka notka biograficzna, którą możecie znaleźć na stronie Polityki:

Ignacy Karpowicz urodził się w 1976 r. w Słuczance koło Białegostoku. Prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii), podróżnik. W 2006 r. ukazała się jego debiutancka powieść „Niehalo” (Wyd. Czarne), za którą został nominowany do Paszportu POLITYKI. W 2007 r. wydał „Cud” (Wyd. Czarne) i „Nowy kwiat cesarza” (PIW). Powieść „Gesty” (Wydawnictwo Literackie) była w 2009 r. nominowana do nagrody literackiej Nike. Niedawno wydał powieść „Balladyny i romanse” (Wydawnictwo Literackie).

A jakie uzasadnienie nagrody?
"Za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności."

wynika zatem z tego, że nie będzie to kolejna książka opowiadająca kolejną historię, tylko raczej  książka, która pochyla się nad... skupia się nad... zwraca uwagę na... poddaje dyskusji... przenika... i zagłębia się.
Wydawnictwo Literackie opisuje ją jako inteligentny traktat o współczesności i zaprasza do zastanowienia się nad kondycją (moje ulubione słowo) człowieka w obliczu wszechogarniającej globalizacji. W opisie użyte jest również popularne ostatnio słowo popkultura i lubiana przez wszystkich kawa, a to wszystko zmiksowane i zaserwowane na talerzu, jakim jest Polska i obłożone broszurową oprawą.
No cóż. Czy brzmi to apetycznie? Zobaczymy.
A może ktoś z Was już tę książkę ma i pochłania ją?

aktualizacja: w czwartek wieczorem zamówiłam sobie tę książkę. Koło 7-ego lutego powinna się pojawić, a wtedy kto wie co będzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz