Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 15 października 2013

Łamigłówki Zuźki D. Zołzik

Kim jest Zuźka D. Zołzik i do czego będzie nam potrzebna? Otóż Zuźka to całkiem szalona dziewczynka, z pomocą której może się okazać, że równie szalone dzieci będą w stanie usiąść spokojnie na miejscu i zabrać się za rozwiązywanie łamigłówek.
A takie łamigłówki to sam pożytek, bo nic bardziej nie wytęży młodych umysłów, jak odnalezienie drogi przez labirynt do kosza pełnego cukierków, albo obserwowanie i szukanie różnic podczas wyśmienitej klasowej zabawy, lub łączenie kropek w celu dowiedzenia się jaki szałowy samochód ma babcia Zuźki. 
Zresztą Zuźka, to niezłe ziółko. Jeździ do szkoły śmierdzącym autobusem, zdarza się jej lizać swoje buty (dla większego połysku! Ot co!), nie przepada za klownami (przecież oni nie są normalni!), w przyszłości chce zostać dozorcą (wbrew koleżankom i kolegom, którzy przede wszystkim marzą o byciu księżniczką i superbohaterem), do tego uważa, że gdy jest pod kołdrą to może mówić co jej się żywnie podoba, bo przecież nikt jej tam nie usłyszy. Mimo tego, że to takie młode dziewczę już interesuje się chłopakami (uwaga rodzice!) i nie straszny jej potwór mieszkający pod łóżkiem. 
Czasami nie bardzo wie jak się zachować, bo zgubionego długopisu nie chce oddać, tylko zabiera dla siebie, a na ślubie wyrywa koszyk z kwiatkami innej dziewczynce. Generalnie trudno okiełznać ją i jej szalone pomysły, dlatego lepiej, żeby rodzic od czasu do czasu rzucał okiem na proces zaznajamiania się Zuźki z jego własną pociechą. Odpowiedni kontekst i kilka prostujących uwag mogą zdecydowanie pomóc w dziecięcej zabawie. 
A naprawdę jest co robić, bo trzeba rysować, łamać kody, przemierzać labirynty, łączyć cyferki, szukać różnic, wynajdywać podobieństwa, kolorować trójkąty, pisać opowiadania, rozwiązywać szarady i słowne łamigłówki, szukać wyrazów i nadążać za Zuźką.
Barbara Park, amerykańska autorka książek dla dzieci, i Nasza Księgarnia postarali się, żeby przez 204 strony mały czytelnik nie zdążył się znudzić. Zbudowali historię małej Zuźki i przekazali ją bardzo przyjemnym językiem. Do tego wybrali odpowiedni materiał na kartki, żeby aż chciało się po nim rysować, malować, pisać i wariować. 
"Łamigłówki Zuźki D. Zołzik" to ciekawa propozycja dla rodziców i jeszcze ciekawsza dla dzieci. Grunt, żeby dorośli nie podeszli do nich zbyt pobłażliwie, a dzieci zbyt serio. 


za książkę dziękuję portalowi sztukater.pl i Naszej Ksiegarni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz