Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 23 maja 2011

książka dla sztuki

     dzisiaj zaserwuję Wam odrobinkę przechwałek. Właściwie jedną, ale za to konkretną! Otóż dostałam ostatnio książkę z dedykacją, i to nie byle jaką. Książkę o nim samym przesłał mi Eugeniusz Gerlach. Książkę (album i wywiad) napisał Czesław Czapliński.
     A kim jest Eugeniusz Gerlach? oto krótka notatka z jego oficjalnej strony www.gerlach-art.com: "Eugeniusz Gerlach urodził się w roku 1941 w Bieniawie k. Tarnopola (na kresach wschodnich). Na ziemie odzyskane przybył w roku 1946 zamieszkując w Paczkowie (powiat Nysa). Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej w latach 1949-1955. W latach 1955-1960 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Wacław Taranczewski, Czesław Rzepiński, Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa. Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w ok. 50 wystawach zbiorowych - okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia"
     Twórczość pana Eugeniusza poznałam przy okazji pisania mojej pracy dyplomowej na filozofii, która opisywała  koncepcję opera aperta Umberto Eco (swoją drogą niezwykle fascynującą). Szukałam różnych przykładów tej koncepcji, szukałam informelu i tak dotarłam do absolutnie porywających, awangardowych i nietuzinkowych prac Eugeniusza Gerlacha.
     Zapraszam Was do obejrzenia oficjalnej strony, a tutaj na blogu kilka moich ulubionych obrazów:

2 komentarze:

  1. Obrazy nawet ciekawe ...przemawiają...

    OdpowiedzUsuń
  2. jak na nie patrze, to mi się gęba uśmiecha. Absolutnie idealne formy i całkowita estetyczna pełnia.

    OdpowiedzUsuń